Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; BaseMenu has a deprecated constructor in /var/www/capacity/includes/classes/class_menu.inc on line 15

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; MenuSection has a deprecated constructor in /var/www/capacity/includes/classes/class_menu.inc on line 112

Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; Menu has a deprecated constructor in /var/www/capacity/includes/classes/class_menu.inc on line 218

Warning: file_get_contents(/var/www/kde.carlschwan.eu/applications/index.json): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/kde.carlschwan.eu/menu.inc on line 28

Warning: array_keys() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/kde.carlschwan.eu/menu.inc on line 29

Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/kde.carlschwan.eu/menu.inc on line 30

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/kde.carlschwan.eu/menu.inc on line 32
KDE - Plazma 5.1 Przywraca Wiele Popularnych Możliwości
KDE • Community • Announcements
Przekaż pieniądze (Dlaczego?)
paypal

Plazma 5.1 Przywraca Wiele Popularnych Możliwości

Dostępne również w:

English | Català | Español | Galician | Nederlands | Polski | Português | Português brasileiro | Svenska | Українська


Plazma 5

15 Październik 2014. Dzisiaj KDE wydaje Plazmę 5.1.0, pierwsze wydanie zawierające nowe możliwości względem Plazmy 5.0 wydanej tego lata. Plazma 5.1 dostarcza wielu usprawnień, prowadzących do większej stabilności i lepszej wydajności wraz z nowymi i ulepszonymi możliwościami. Dzięki informacji zwrotnej od społeczności, programiści KDE byli w stanie wdrożyć w tym wydaniu dużą liczbę poprawek i ulepszeń wraz z pełniejszą i lepszą jakościowo oprawą graficzną poprzez użycie nowego w wersji 5.0 stylu Bryzy oraz przywróceniem popularnych możliwości takich jak przełączanie zadań ikonami. Polepszono stabilność i wydajność.

Tych którzy często podróżują ucieszy lepsza obsługa stref czasowych na panelu zegara, podczas gdy ci pozostający w domu będą ucieszeni nowym programem do zarządzania schowkiem umożliwiającym łatwy dostęp do historycznej zawartości schowka. Styl elementów interfejsu Bryza jest teraz dostępny dla programów opartych na Qt4, co prowadzi do większej spójności wśród różnych programów. Prace nad obsługą Waylanda jako serwera wyświetlania dla Plazmy nadal trwają. Widoczny jest postęp, lecz brak pełnej obsługi w wydaniu 5.1. Zmiany w wielu domyślnych składnikach polegają na polepszeniu dostępności dla upośledzonych wizualnie poprzez dodanie obsługi dla czytników ekranów oraz ulepszoną obsługę przy użyciu klawiatury.

Poza ulepszeniami wizualnymi i pracami nad nowymi możliwościami, nacisk w tym wydaniu położono także na stabilności i poprawieniu wydajności, co zrealizowano poprzez naprawienie 180 błędów od czasu wydania 5.0 w samej tylko powłoce. Plazma 5.1 wymaga Szkieletów KDE 5.3, które także wnoszą wiele poprawek i zwiększenie wydajności na podstawie dużej liczby poprawek, które trafiły do Plazmy 5.1. Jeśli chcesz pomóc we wzmocnieniu tego zjawiska rozważdarowiznę na KDE, tak aby można było zgromadzić więcej programistów tworzących świetne oprogramowanie.


Oprawa graficzna i grafikaWygląd Bryza dla Qt 4

Nowy wygląd elementów interfejsu Bryza dla Qt 4 umożliwia aplikacją napisanym dla Platformy KDE 4 na dostosowanie się wyglądem do pulpitu Plazmy 5.

Wiele ulepszeń trafiło do konceptu oprawy graficznej Bryza, który po raz pierwszy ukazał się w Plazmie 5.0. Zestaw ikon jest teraz pełniejszy. Dostosowano wygląd ikon w obszarze powiadomień. Nowy macierzysty styl elementów interfejsu poprawia wyświetlanie aplikacji używanych w Plazmie. Ten nowy macierzysty styl działa także z Qt 4 sprawiając, że aplikacje napisane na Platformę KDE 4 pasują do pulpitu Plazma 5. Pojawił się nowy moduł Ustawień Systemu który umożliwia przełączanie pomiędzy wystrojami pulpitu.

W ogólności, Odczucia i Wygląd Plazmy 5.1 zauważalnie krystalizuje odczucia z wydania 5.0. Poza wszystkimi tymi zmianami, istnieją także ulepszenia w Wytycznych do Interfejsów Ludzkich, co doprowadziło do spójniejszego całkowitego odczucia użytkownika.


Nowe i stare możliwości


Icons-only Task Manager
Plazma 5.1 przywraca wiele możliwości, do których użytkownicy przywykli używając poprzedniego wydania 4.x. Popularne dodatkowe elementy interfejsu takie jak Zarządzanie zadaniami przez ikony, element interfejsu Notatek oraz Przeglądarka Obciążenia Systemu wchodzą na nowo w zestaw oprogramowania Plazmy. Obsługa wielu stref czasowych została na nowo dodana do panelu zegara. Powiadomienia uległy poprawie wizualnej, wraz z wieloma poprawkami małych i dużych błędów.Przełącznik apletów
Pojawiła się nowa możliwość łatwego przełączania pomiędzy różnymi elementami interfejsu, które mają to samo przeznaczenie. Zmiana aktywatora programów stała się dużo łatwiejsza do odkrycia. Panele Plazmy mają nowe przełączniki do łatwego przełączania pomiędzy różnymi elementami interfejsu do tych samych zadań. Z łatwością można wybrać ulubione menu aplikacji, zegar, program do zarządzania zadaniami. Nowy element interfejsu Schowka dostarcza przeprojektowany interfejs użytkownika na podstawie wysłużonego programu do zarządzania schowkiem Plazmy, ułatwiając użytkownikowi korzystanie z historii schowka i podgląd plików będących w schowku. Alternatywny aktywator programów Plazmy, Kicker został znacznie ulepszony, a wśród ulepszeń jest lepsza dostępności i integracja z programem do zarządzania pakietami.

Dzięki dwóm projektom Lata z Kodem Google, Centrum Multimedialne Plazmy i skupione na tabletach Plazma Active od teraz mają podstawowe porty dostępne z repozytorium Git, lecz nie są one jeszcze gotowe do wydania.


Wayland

Dokonano postępu w obsłudze Waylanda. Nowy plik binarny programu do zarządzania oknami 'kwin_wayland' uzupełnia istniejący 'kwin_x11' i został wyposażony w możliwość uruchomienia zagnieżdżonego serwera X w celu zgodności z programami opartymi na X11. Nowo utworzona biblioteka KWayland dostarcza informacji o ustawianiach Waylanda dla KInfoCenter i innych zainteresowanych programów. Potrzeba jednak więcej pracy do uruchomienia przestrzeni roboczej Plazmy na Waylandzie; oczekujemy, że dla użytkowników końcowych zaowocuje ona w 2015.

Stosowność i Uaktualnienia

Plazma 5.1 dostarcza jądro pulpitu z zestawem możliwości wystarczającym dla wielu użytkowników. Zespół programistów skupił się na narzędziach, które znajdują się w środku każdego przepływu pracy. Mimo że wiele możliwości znanych z wydań Plazmy 4.x są już dostępne w Plazmie 5.1, to nie wszystkie z nich zostały przeniesione, więc nie wszystkie są jeszcze dostępne w Plazmie 5. Jak z każdym wydaniem oprogramowania takiego rozmiaru, mogą istnieć błędy, które utrudnią niektórym użytkownikom przeniesienie się do Plazmy 5. Zespół programistów chciałby usłyszeć o tych trudnościach tak, aby można było je rozpoznać i dokonać napraw. Stworzyliśmy wykaz problemów, których jesteśmy świadomi i nad którymi pracujemy. Użytkownicy mogą oczekiwać miesięcznych uaktualnień z poprawkami. Wydanie przynoszące nowe możliwości i przewracające jeszcze więcej starych możliwości ukaże się na początku2015.


Obrazy live

Najłatwiejszym sposobem, aby sprawdzić to wydanie jest obraz live uruchomiony z pendrive. Dostępne są obrazy dla wersji rozwojowej Kubuntu Plazma 5.

Pobieranie pakietów

Niektóre z dystrybucji stworzyły, lub są w trakcie tworzenia pakietów, wymienionych na naszej stronie wiki.

Pobieranie źródeł

Plazmę 5 można wgrać bezpośrednio ze źródła. Wiki społeczności KDE zawiera instrukcje kompilacji. Zauważ, że Plazma 5 nie może współistnieć z Plazmą 4.x w tym samym obszarze, więc będzie trzeba usunąć poprzednie wersje lub wgrać do osobnego prefiksa.

Informacja zwrotna

Najświeższe wieści możesz przeczytać na Facebook , Twitter lub Google+. Na stronach tych możesz także wyrazić własną opinię.

Porozmawiać na temat Plazmy 5 możesz na Forach KDE dla Plazmy 5.

Informacje zwrotne można przekazywać bezpośrednio do programistów poprzez kanał IRC #Plasma, listę dyskusyjną Plasma-devel lub zgłoszenie problemów na bugzilla. Jeśli lubisz to co robi zespół, daj im o tym znać!

Twoja informacja zwrotna ma dla nas wielkie znaczenie.

Wspieranie KDE

Tworzymy cudowne oprogramowanie na twój komputer i byłoby nam miło, żebyś się do nas przyłączył przy jego ulepszaniu lub pomaganiu jego użytkownikom. Jeśli nie możesz znaleźć czasu na bezpośrednie współtworzenie, rozważ wysłanie darowizny, pomóż nam uczynić świat lepszym miejscem!

O KDE

KDE jest międzynarodowym zespołem, który tworzy darmowe i wolne oprogramowanie dla obliczeń biurkowych i przenośnych. Wśród produktów KDE wyróżnić można nowoczesne systemy biurkowe dla platform Linuksa i UNIKSA, całościowe rozwiązania pracy biurowej wraz z rozwiązaniami do pracy grupowej oraz setki tytułów oprogramowania w wielu kategoriach, włączając w to aplikacje internetowe i sieciowe, multimedia, rozrywkę, edukację, grafikę i rozwój oprogramowania. Oprogramowanie KDE jest tłumaczone na więcej niż 60 języków i jest opracowywane z przestrzeganiem zasad łatwego użycia i nowoczesnego dostępu. W pełni funkcjonalne aplikacje KDE działają natywnie na Linuksie, BSD, Solarisie, Windowsie i Mac OS X.


Uwagi o znakach towarowych. Logo KDE® i K Desktop Environment® są zarejestrowanymi przez KDE e.V., znakami towarowymi. Linux jest zarejestrowanym znakiem towarowym Linusa Torvaldsa. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group w Stanach Zjednoczonych i innych państwach. Wszystkie inne znaki towarowe i prawa autorskie odniesione w tym ogłoszeniu są własnością ich odpowiednich właścicieli.


Kontakty prasowe

For more information send us an email:
press@kde.org

Globalne odnośniki nawigacji